Ersey Group

Alüminyum Üreticisi & Tedarikçisi

Alüminyum, yer kabuğunda çok miktarda bulunan metallerden birisidir. Bu sebeple de günlük hayatı kolaylaştırmak için pek çok alanda alüminyum kullanılmaktadır. Ersey Group olarak sizlere en kaliteli Alüminyumları tedarik ediyoruz.

blank
blank
aluminum2

Alüminyum Üreticisi
Ersey Group

Yeryüzünde katı yüzey ağırlığının %8’ini oluşturmaktadır buda alüminyum miktarını artırmaktadır. Yeryüzünde bol miktarda alüminyum bulunmasına rağmen bunların hiçbiri saf halde değildir. Bu sebeple alüminyum üreticileri, alüminyumları işleyerek saf hale getirirler.

aluminum1
blank

Alüminyum Hakkında Bilgiler

Alüminyum üretimi için iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar Alümina (Alüminyum Oksit) ve elektrolizdir. Alümina fabrikaları, genel olarak boksit madenlerinin yakınlarına kurulmaktadır. Alüminyum elde edilecek farklı maddeler olmasına rağmen en yaygın olarak kullanılan boksittir. Bunun sebebi boksit içeriğinde daha fazla alüminyum bulunmasıdır. Alüminyum üretiminde ilk aşamada boksit madenlerinden çıkarılan cevherler, sudkostik eriyiği ile işleme alınarak alüminyum hidroksit elde edilir. İşlem sonucunda erimeyen kalıntılar ayrılır. Ayrılan kırmızı çamur kalıntılarından da hidroksitin kalsinasyonuyla alümina yani alüminyum oksit elde edilir. Alüminyum üretiminde ikinci aşama ile alüminyum üreticisi ilk aşamadan elde edilen alüminanın alüminyuma dönüştürülmesini sağlamaktadır. Bu aşamada amaç alüminyumu oksijenden ayırmayı amaçlamaktır. Elektroliz aşamasında erimiş kriyolit içerisinde saf alüminyum oksit elektroliz edilir.

Alüminyum Çeşitleri Nelerdir?

blank
blank

Boksit

Boksit içeriğinde bol miktarda alüminyum barındıran bir madendir. Boksitin rengi genel olarak tuğla kırmızısıdır. İçerisindeki demir içeriği düşük olduğunda gri ve beyaz renkleriyle de karşılaşılabilir.

Kırmızı Çamur

Silisyum, titanyum farklı bileşenler ve demir gibi bileşiklerden oluşmaktadır. Rengi adından da anlaşılacağı üzere kırmızıdır. Çamur imha alanları olarak ayrılmış özel alanlarda imha edilebilmektedir. Çamur imha alanları kırmızı çamur içerisinde bulunan alkali sızıntısını yeraltı sularını engellemek amacıyla tasarlanmıştır. Çamur imha alanı dolduktan sonra toprak, kül veya kum içine gömülerek orada yetişen ağaç ve bitki türleri dikilerek geri kazanım amaçlanmaktadır. Tam anlamıyla ıslah çalışması uzun yıllar alabilmektedir en nihayetinde toprak orijinal haline geri kazandırılabilmektedir. Fakat uzmanların birçoğu kırmızı çamuru atık değil hammadde olarak görmektedir. Motorlu taşıt, roket ve elektrik tellerinde kırmızı çamurun hammaddesi kullanılabilmektedir.

aluminum4
blank
aluminum5
blank

Alüminyum Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum kolay soğuma özelliğine ve ısıyı emebilme kabiliyetine sahip bir metaldir. Bu sebeple soğutma sanayisinde kullanılmaktadır. Uçak, taşıt, inşaat vb. pek çok alanda kullanımı tercih edilmektedir. İletkenlik özelliği nedeniyle elektronik ve enerji alanında da fazlaca kullanımı yaygındır. Alüminyum parlak görüntüsü sebebiyle süs eşyalarında da kullanılmaktadır.

blank
blank
Şimdi İletişime Geçin

İletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.